Krytykuj i chwal


Krytykowanie ma sens i jest zapewne ulubioną postawą krajowych blogerów. Staram się w nim jednak nie zapędzić zbyt daleko, bo zawsze gdzieś czyha utrata obiektywizmu.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska jawi mi się dziś (z perspektywy czasu) wcale nie gorszym włodarzem miasta niż jej poprzednicy. Ma też atuty, których pozostali mogą jej zazdrościć…


Oto od jakiegoś już czasu widać efekty dwóch pomysłów pani Hanny, które mogą przysporzyć punktów zarówno jej samej, jak i łódzkiej Platformie Obywatelskiej.

Pierwszy, w postaci projektu zakładającego sukcesywną rewitalizację miejskich kamienic, długo czekał na oklaski. Kto w mieście zapełnionym budynkami zauważy i doceni te pojedyncze, które odzyskały świetność… Trzeba było czasu i czegoś jeszcze.

Drugi to nowa jakość – konsekwentne i momentami natarczywe lansowanie opinii, że „Łódź kreuje”. Na początku łodzianie w ogóle nie wiedzieli, co też ich miasto kreować zamierza i dlaczego.

Znowu sprzymierzeńcem stał się czas….

Gdy wybrałem się na niedawny Light Move Festival obejmujący przede wszystkim ulicę Piotrkowską, zobaczyłem miasto tak piękne, jak nigdy wcześniej. Nie zobligowany przyziemnymi sprawami zadzierałem głowę do góry wraz z tysiącami innych.

I wtedy pomyślałem, że prezydent Zdanowską wypada pochwalić. Zadarta głowa i duma, to efekt obu omawianych pomysłów. Łódź nie jest przez chwilę szara, p0kazuje swe atrakcje w nowatorski sposób i równocześnie wydobywa z nicości te wszystkie wyremontowane kamienice. Nagle widzę je w różnych miejscach i nagle jest ich całkiem sporo.

Nagle też „robotnicza” Łódź błyska artyzmem i inteligencją, bo szybko po święcie świateł i dźwięków pojawia się Lodz Design Festival, a to kolejne wydarzenie, gdzie kreacja jest na pierwszym planie.

Kierunek zmian jest atrakcyjny i pozwala wybaczyć brak miejskiego sylwestra. Ten niech każdy wykreuje sobie sam.

Reklamy

2 thoughts on “Krytykuj i chwal

Możliwość komentowania jest wyłączona.