Breloczek odwagi


Kuba Błaszczykowski prezentuje znaczek akcji "Nie wstydzę się Jezusa" (zrzut: Nacho)

Kuba Błaszczykowski prezentuje znaczek akcji „Nie wstydzę się Jezusa” (zrzut: Nacho)

Kuba Błaszczykowski, który podoba się na boisku i poza nim, ma fajną babcię i smutne wspomnienia, kilka miesięcy temu zadeklarował swój udział w akcji „Nie wstydzę się Jezusa”, Dostał brelok widoczny na zdjęciu, podobnie jak prawie milion innych osób składających zamówienie (darmo).

Doszło do paradoksu – w kraju, gdzie ponad 90% ludzi deklaruje swą przynależność do kościoła katolickiego (i – co oczywiste – wiarę w Jezusa) potrzeba jakiejś spektakularnej i reklamowanej akcji propagandowej. Biedni katolicy, będąc większością totalną, obecni wszędzie, mający wpływ na wszystkie sfery życia, czują się marginalizowani i muszą obwieszać się wielkimi blaszkami.

Pojęcie „odwagi” nabiera nowego znaczenia. Już za komuny nie było wielką odwagą noszenie krzyżyka na szyi. Dziś dostęp do religii i jej miejsc kultu jest niczym nieograniczony, ale to dziś wmawia się nam, że trzeba budzić sumienia, że trzeba walczyć ze wstydem i obojętnością.

Jak rozumiem, te kilka procent społeczeństwa, które ustawia się w roli niewierzących, to bezwstydny, agresywny i groźny przeciwnik. I ta wielka większość musi się jakoś bronić i określić.

Dokąd był pan Arłukowicz, ciemiężeni mieli swojego ministra ds. wykluczonych. Po likwidacji urzędu, zawierzyli blaszce. To już nie odwaga, to niemal brawura…

2 thoughts on “Breloczek odwagi

  1. To z założenia miało być modne. Symbolami dla katolika są – o ile wiem, bo zaczynam się gubić – poświęcony krzyżyk czy np. medalik z Matką Boską. Brelok jest świecki, quasi – polityczny w kontekście „Akcji” i religijny ze względu na treść. To taki katolicki gadżet. Niezależnie jednak od moich (subiektywnych) spostrzeżeń, miło że napisałaś i że dla Ciebie wiąże się on ze świadomą wiarą. Pozdrawiam serdecznie,

  2. Ja też mam taki brelok 🙂 Z tego co widzę staje się on coraz bardziej popularny. Oby był prawdziwym wyrazem świadomej wiary a nie mody.

Możliwość komentowania jest wyłączona.