Kogo obchodzi Brus?


ilustr. Nacho na podst. Google maps

1

Na zachodnich obrzeżach Łodzi znajduje się Brus. Zarośnięte Bóg wie czym chaszcze stanowiły do niedawna poligon wojskowy, na którym nawet Nacho udawał, że umie strzelać.

Sąsiedztwo ładne, bo to i popularny park na „Zdrowiu” (tak się w Łodzi określa ten rejon) i mniej lub bardziej nowobogackie wille przypominające domostwa amerykańskich milionerów.

2

Kiedyś było tu wielu Cyganów, ale ostatnio trzeba mieć szczęście, by na któregoś trafić. Na pobliskie Złotno od dziesiątków lat dojeżdżały tramwaje, ale żeby było ekologicznie i cicho zastąpiono je autobusami ;(

Cywilizacja więc była, ale to trochę jak Praga w stosunku do reszty Warszawy – niby też miasto, ale jakoś daleko.

3

O Brusie zrobiło się głośniej pod koniec minionego stulecia, gdy w upojeniu kapitalizmem zaczęto tam widzieć nawet park rozrywki tchnięty myślą i kasą samego Michaela Jacksona. Temu się jednak zmarło, więc trawa i krzaki zarastały dawny poligon z jeszcze większą pazernością.

4

Niedawno odwiedziłem Muzeum na łódzkim Radogoszczu – miejsce godne polecenia i wartościowe, choć niemal zawsze omijane przez turystów. Tam natrafiłem na wzmiankę o masowych grobach odnalezionych na Brusie. Groby w większości pochodziły z początku II wojny światowej.

5

Co musiało się stać lub co się nie stało, że fakt dokonywania masowych zbrodni w moim mieście nie istnieje w świadomości jego mieszkańców? Kim byli polegli, że nikt o nich nie pamięta? Adnotacja, ze są to groby łódzkiej inteligencji, dodaje faktowi jeszcze więcej dwuznaczności.

6

Parę dni później w lokalnej edycji Gazety Wyborczej artykuł na temat prac wykopaliskowych na Brusie. Czysty przypadek.

Studenci i naukowcy kopią i odnajdują ludzkie szczątki, pamiątki, pieniądze. Znaleziska wskazują głównie na koniec roku 1939. Jest już 120 czaszek, a przekopano półtora ze 170 hektarów. Odkrycie wyjątkowo znaczące regionalnie i interesujące w skali ogólnopolskiej. Wszystko wskazuje na to, że strzały w tył głowy padły z rąk hitlerowców.

7

Myślicie, że postawię tu kropkę? Nic bardziej mylnego. Kadra i studenci Uniwersytetu Łódzkiego prowadzą wszystkie prace za własne pieniądze! W ubiegłym roku dostali groszową dotację ledwo starczającą na zwrot kosztów paliwa. W tym roku nie dano im nic.

8

Czy sprawa nie interesuje pani prezydentowej Zdanowskiej? Nie zdziwiłbym się, patrząc na to jak niewiele się w Łodzi robi.

Platforma Obywatelska wykpiła politykę historyczną braci Kaczyńskich. Kraj faktycznie nie może iść do przodu, gdy zapatrzony jest w historię (do tego wybiórczo). Czy jednak obecne władze trzeciej aglomeracji w Polsce mają jakikolwiek pomysł, by sobie z historią poradzić? Czy poradzić sobie, to znaczy zamknąć oczy?

9

A ja chcę poznać tę historię, chcę by z moich podatków opłacono uczelnię i jej badania. Parę narad nad sytuacją w Łodzi mniej, a jedna decyzja więcej. Koszty się wyrównają.


Muzeum na Radogoszczu – strona internetowa

Ludzkie szczątki na Brusie. Odkryto kolejny masowy grób – artykuł Bartłomieja Dany w Gazecie Wyborczej – tutaj…

Reklamy