Utrzymać kierowcę w ryzach


Kierowcy portugalscy jeżdżą podobnie jak Polacy: źle, agresywnie i egoistycznie. Doskonale wiedziały o tym władze w Lizbonie, gdy podjęły walkę ze złymi nawykami.

Jedną z metod, która okazała się bardzo skuteczna, a jest u nas w zasadzie nieznana, jest instalowanie specjalnej sygnalizacji świetlnej w niemal każdej wsi czy miasteczku, przez które przebiega ruchliwa droga.

Jak to działa?

Jedziesz sobie jakąś trasą i dojeżdżasz do terenu zabudowanego. Tablica lojalnie cię uprzedza, że ruch kontrolowany jest tu elektronicznie. Na terenie miejscowości znajduje się sygnalizacja świetlna. Specjalne czujniki kontrolują prędkość zbliżającego się do niej pojazdu (z dużym wyprzedzeniem). Jeśli jedziesz poniżej 50 km/h masz zielone. Jadąc powyżej pięćdziesiątki światła automatycznie zmieniają się i masz „czerwone”.

Możesz próbować raz, drugi, dziesiąty. Po pewnym czasie wiesz, że to się nie opłaca i nie przekraczasz ograniczenia. W efekcie jedziesz powoli, ale też bezpiecznie i płynnie. To bardzo skuteczne i godne polecenia rozwiązanie.

PS. Sporadycznie widziałem takich, którzy ignorowali potem to czerwone światło. Ale za to grożą bardzo wysokie mandaty.

3 thoughts on “Utrzymać kierowcę w ryzach

    • Ale wiesz co – nie wiem jakie to musiały być koszty, że niemal w każdej portugalskiej mieścinie system ten działa. Może i u nas nie byłoby tak źle, gdyby – mimo chęci gryzienia kabli – spróbować. Portugalczykom na pewno też to się nie podobało.
      Na marginesie – kilka dni temu usłyszałem, że wg statystyk UE za ostatnie 10 (?) lat, w Polsce zginęło 20% unijnych pieszych. Zobacz, jaka przerażająca skala. Co piąty ginie w Polsce…

Możliwość komentowania jest wyłączona.