Święto roślin w pałacu Saint-Jean de Beauregard


Kiedy 3 lata temu pojechałem do pałacu Saint-Jean de Beauregard nie sądziłem, że kiedykolwiek o tym napiszę. Okazja zdarzyła się właśnie teraz, gdy dotarło do mnie zaproszenie na kolejne Fête des Plantes Vivaces, czyli Święto Roślin Wieloletnich, ponoć największą tego typu imprezę w Europie.

Pałac w Saint-Jean de Beauregard znajduje się niedaleko Paryża. Powstał w 1628 roku (niektórzy podają 1612 rok), a jego pierwszym właścicielem był François Dupoux, prawnik królewski. Do dziś pałac jest w rękach prywatnych, choć państwo de Curel nie mają już chyba nic wspólnego z rodziną Dupoux.

Budynek i ogród są znakomitym przykładem francuskiej tradycji i sposobu życia. Przez setki lat zachowano najbardziej charakterystyczne elementy wystroju wnętrz, kształt ogrodu, gatunki uprawianych roślin. Piszę „ogród”, ale jest tu ich kilka. Mają nazwy związane z kolorami zasadzonych tam roślin czy barwą kwiatów (ogród zółty, niebieski, różowy…)

Obecni właściciele muszą jednak ponosić wysokie koszty utrzymania tej wielkiej rezydencji. Stworzyli więc u siebie imprezy targowe połączone z konkursami i wystawami. Wszystko kręci się wokół roślin i tradycyjnego rzemiosła. Kilka razy w roku można (płacąc za bilet) przekroczyć pałacową bramę i podziwiać najpiękniejsze kwiaty, owoce, warzywa czy wyroby rękodzielnicze wykonane starymi metodami.

Podczas każdego ze świąt nagradza się to co najlepsze. Niekoniecznie musi to być róża-gigant 😉 Tu preferuje się odtworzenie starofrancuskiej odmiany jabłka, niesłusznie zapomnianej gdzieś w historii.

Przyjeżdżamy więc, zwiedzamy, podziwiamy i kupujemy. Jemy tradycyjną wędlinę, pijemy kawę. Jeśli jesteśmy ogrodnikami, możemy wystawiać swoje okazy i starać się o nagrodę wręczaną przy szampanie przez madame Muriel de Curel (skądinąd miłą, ładną i dystyngowaną kobietę). Możemy kupować książki, słuchać wykładów, uczestniczyć w animacjach.

Trochę przypomina to imprezę w Skierniewicach, ale o zdecydowanie mniej ludycznym charakterze. Jest elegancko i niezbyt tłoczno.

Ponieważ pałac znajduje się na uboczu, właściciele zapewniają bezpłatny dojazd mikrobusami z najbliższej stacji kolejowej. Elegancki kierowca czeka. Bilety na imprezę można też kupić przez internet – nie są drogie.

Najbliższe Święto Roślin Wieloletnich w Saint-Jean de Beauregard trwa od 1 do 3 kwietnia, a potem czerwiec i wrzesień z kolejnymi wydarzeniami w tym uroczym miejscu.

Zdjęcia: Nacho

Strona internetowa pałacu i wszystkich imprez – w jęz. francuskim