Papryka, salami, tokaj i Vincze Lilla


Vincze Lilla nie jest już młodziutka, to co miało się ważnego wydarzyć w jej karierze chyba już się wydarzyło. Zbliża się do 50. urodzin, co nastąpi już w czerwcu tego roku. Jej muzyczna biografia trochę przypomina historię Beaty Kozidrak. Obie zaczynały w czasach jedynie słusznej ideologii i obie miały potencjał, by zrobić międzynarodową karierę. Obie podejmowały próby, ale nie dane im było zaistnieć poza własnymi krajami. Obie też zaczynały ze swoimi zespołami: Beata z Bajmem, Lilla ze świetną na owe czasy elektropopową formacją Napoleon Boulevard.

Vincze Lilla nadal chciałaby chyba otrzeć się o wielkie sceny. Jej strona internetowa jest piękna i dostępna po angielsku. A może to tylko dlatego, że język węgierski nikomu z niczym się nie kojarzy? Mając to na uwadze chcę Was zachęcić do obejrzenia 2 klipów, które prezentują Lillę w światowym repertuarze.

Najpierw piosenka „Anioły i ptaki”, która w pierwotnym wykonaniu hiszpańskiej supergrupy Mecano nosiła tytuł „”Hijo de la luna”. To jedna z najpiękniejszych piosenek w ogóle, a Vincze Lilla jej nie zepsuła.

To co Lilla robiła wcześniej z Napoleon Boulevard miało inny charakter – było zdecydowanie bardziej dynamiczne, momentami nowofalowe, energetyczne. Teraz jest szansa na powrót tamtej drapieżniejszej wersji, bo zespół się reaktywował i to chyba na dłużej.

Jednak to solowe dokonania piosenkarskie ugruntowały jej popularność na Węgrzech. Obrała sobie drogę podobną do Sarah Brightman – miała i ma do tego odpowiednie predyspozycje. Gdy jednak Brightman w większej dawce wydaje się toksyczna, Lilla unika faszerowania słuchacza barwnikami i konserwantami. Jest bardziej autentyczna, ale –  i to już wiemy – rozgrywkę o kasę i popularność wygrała jej (prawie) rówieśniczka z Anglii.

Z przyjemnością serwuję Wam drugi teledysk (wizualizację). „Figlio perduto” skomponował sam Beethoven. I tym razem sympatyczna Węgierka nic nie zepsuła…

Deser będzie dla tych, którzy chcą obejrzeć poczynania Lilly Vincze razem z zespołem Napoleon Boulevard. To będzie zupełnie coś innego niż nagrania solowe. Zapraszam do Świata Nacho Bis:

  1. http://swiatnacho.tumblr.com/post/3743921557/szallj-velem
  2. http://swiatnacho.tumblr.com/post/3743849266/zombik-vagyunk
Reklamy